42. ročník - PAF Tachov se koná 6. - 8. března 2020           Zahájení příjmu soutěžních prací 1. ledna 2020

PAF 2012 výsledky

PAF TACHOV 2012 
GRAND PRIX
Guthknecht Florian DE - The four seasons underwater 

PROFESSIONAL FILMS
      1.   Laurent Mini FR - 330 metres sous les meers/Deeper
      2.   Manuel Lefevre FR - The odd, the weird and the unusual
      3.   Klaudia Bartelink  NL - Dogger bank expedition:discovery of a new wilderness

AMATEUR FILMS

  1. Vadim Malysh RU - President Coolidge
  2. Leonardo Sergiani IT - When the forest meets the sea
  3. Václav Kechner CZ - Dvě dámy z Elby

BEGINNING AUTHOR

  1. Johan De Smedt, The clownfish story
  2. Elisabeth Lauweris, Coral Suburbia

Special award for the best camera: Florian Guthknecht, Yellyfish – a leathal beauty
Special award for the best sound track: Kiril Ivanov, The island of dancing sardines

PHOTOS:
TOP PHOTOGRAPFER - Portfolio of the author:

  1. Bruno Van Saen         BE
  2. Marcello Di Francesco IT           
  3. Claudio  Gazzaroli      CH

 TOP PHOTOS 
      Sablowski  Margit           DE     

 2a)  Black and white photo:

  1. Selmezi Daniel            HU                                    
  2. Visintin Francesco       IT    
  3. Zori  Claudio              IT      

2b)  Color fresh water:                                                                     

  1. Visintin  Francesco     IT                          
  2. Friedrich Tobias         DE       
  3. Drlíková Lucie            CZ                                     

2c)  Color sea water:                                          

  1. Heckmann  Thomas     DE      
  2. Ianniello  Salvatore     IT          
  3. Hugo Habrman           CZ         

2d)  Pool & Creative photo:

  1. Lopresti  Davide         IT
  2. Ryngaert  Peter         BE          
  3. Heckmann  Thomas    DE        

2e)  Beginning author:                              

  1. Steinmeier  Martin      DE
  2. Cremone  Pietro         IT
  3. Nogacek Ladislav       SK

4) Championship of the Czech Republic     

  1. Richard Jaroněk         CZ
  2. Lucie Drlíková            CZ
  3. Milan Benc                CZ

Film jury:
Miroslav Hrdý, MgA. Simona Oktábcová, Steve Lichtag, Stefan Baroš , Mgr. Kamil Vondrášek, Josef Psohlavec
Photo jury:  
Ladislav Smelik, Jan Liška,  Irina Kochergina, Jaroslav Hejzlar

 logo1

tachov2

 SomethingSpecial8

 

hledání